CrossFit - nekonečne variabilný, funkčný tréning

Od: Andrej Kukučka
March 3, 2023
CrossFit - nekonečne variabilný, funkčný tréning

Červenú halu Hangair, ktorá sa nachádza hneď vedľa vajnorského nákupného centra Vajnoria, pozná takmer každý Vajnorák. Slúži najmä deťom, ktoré v nej môžu rozvíjať svoje gymnastické zručnosti, blázniť sa na trampolínach či v skateparku. Od samého začiatku sa v hale nachádza aj funkčná telocvičňa, ktorá však nenapĺňala svoj potenciál.

Od 12. 9. 2022 to už ale neplatí. Manželia Kukučkovci sa po dlhoročnej skúsenosti v CrossFitovej oblasti rozhodli si spomínaný priestor prenajať. Na ploche cca 150 m štvorcových si otvorili tzv. CrossFit Box (čítaj krosfit box), a keďže sa priestor nachádza pri starom vajnorskom letisku, pomenovali ho CrossFit Runway (čítaj krosfit ranvej).

CrossFit je koncept nekonečne variabilného, funkčného tréningu vykonávaného v relatívne vysokej intenzite. Miešajú sa v ňom prvky gymnastiky, vzpierania a tzv. kardia (beh, bicykel, veslovací trenažér). Bol vytvorený ako všeobecná pohybová príprava, ktorej špecializáciou je nešpecializovať sa. Je určený pre bežnú populáciu, ale vďaka spôsobu, akým bola táto metodológia vytvorená, je vhodná pre kohokoľvek bez ohľadu na úroveň fyzickej zdatnosti.

Pokojne sa na jednom skupinovom tréningu môže stretnúť profesionálny športovec i úplný začiatočník.

Celá hodina sa odvíja od hlavnej náplne tréningu. Jednotlivé cviky sa v reálnom čase individuálne prispôsobujú fyzickej úrovni jednotlivca. Môže to byť napr. upravený počet opakovaní, ktoré je treba zvládnuť alebo intenzita tréningu.

Tento nástroj sa v CrossFite nazýva škálovanie a umožňuje, aby na tom istom tréningu bola napr. pani Vierka, ročník narodenia 1963, spolu so slovenským futbalovým reprezentantom Ivanom narodeným v roku 1993, a pritom obaja majú plnohodnotný tréning.

Tiež umožňuje zúčastniť sa na rovnakom tréningu aj ľuďom s rôznymi zraneniami alebo obmedzeniami v pohybe, ako napr. boľavé kolená, chrbát, rameno a pod.

Keď sa k tomu pridá ešte aj sila kolektívu, ktorý sa v CrossFit Runway za 5 mesiacov od otvorenia vytvoril, vznikne silná, ba priam až návyková kombinácia. Preto ak chceš CrossFit vyskúšať, navštív stránku crossfitrunway.sk a pár kliknutiami sa prihlás na tréning. Príď sa presvedčiť, že CrossFit je naozaj pre každého.