Štyri tipy na výlety v Malých Karpatoch a ich okolí z Vajnor s použitím verejnej dopravy

Od: Ľubomír Mäkký
June 30, 2023
Štyri tipy na výlety v Malých Karpatoch a ich okolí z Vajnor s použitím verejnej dopravy

Prinášame tipy na letnú pešiu turistiku a cykloturistiku pre Vajnorákov. Zmeriavame sa na lokality, ktoré sú dostupné buď priamo z Vajnor alebo s použitím verejnej dopravy – vlaku či MHD. Výhodou je, že nebudete musieť výlet začať aj ukončiť v rovnakom bode, ako by ste boli pri doprave vlastným autom. Môžete tak putovať z jedného miesta do druhého a tiež sa ľahšie vyhnete preplneným miestam.

Text+Foto: Ľubomír Mäkký

Autor je zakladateľom online turistického magazínu HIKING.SK 

Male Karpaty

1. Na Biely Kríž cez Vajnorskú horu, Mahrovú búdu a Sakrakopec

Východiskom pre túru na Biely Kríž býva tradične Rača. My však odporúčame vyskúšať inú trasu. Odvezte sa linkou 65 na zastávku Vajnorský potok neďaleko bufetu Optimista. Odtiaľ pešo asfaltkou do ústia Vajnorskej doliny. Onedlho po vstupe do lesa odbočte doprava cez potok a po miernom výšvihu zas doľava. Táto lesná cesta by vás doviedla až k Mahrovej búde. Na križovaní lesných ciest pri mohutnom strome ale radšej odbočte mierne doprava a dole. Táto lesná cesta vedie dolným okrajom lesa, na samej hranici vinohradov. Kedysi boli aj tieto miesta obrábané, svedčia o tom kamenné valy. Rastie tu pekný dubový les s trávnym podrastom. Najkrajšie je tu na jar, no aj v lete má les príjemnú atmosféru. Mierne stúpajúca lesná cesta vás dovedie k zelenej značke, ktorá sa pripojí sprava od vinohradov. Dajte sa doľava a začnite stúpať na Vajnorskú horu. Zelená značka jej vrchol tesne míňa. Dostanete sa naň, keď v najvyššom bode lesnej cesty pred miernym klesaním odbočíte doľava krížom cez les. Odmenou je príjemné miesto so skalným útovarom a peknými stromami.

Neskôr pri Mahrovej búde si môžete posedieť v altánku a občerstviť sa. Toto je zároveň miesto, kde môžete zvoliť rýchlejší ústup v prípade únavy družstva. Tesne za Mahrovou búdou je totiž významová odbočka doľava k studničke vo Vajnorskej doline. Studnička býva síce vyschnutá, no privedie vás do záveru jednej z odbočiek Vajnorskej doliny a tiež tu začína nevýrazná lesná cesta, ktorá vás dovedie nazad do ústia Vajnorskej doliny.

Zdatnejší turisti budú pokračovať po zelenej značke na Sakrakopec. Je to miesto, kde sa udiala najväčšia letecká kastrofa v Československu. Havarovalo tu v novembri roku 1966 bulharské lietadlo a zahynulo všetkých 82 ľudí na palube. Dnes je tu neveľký pomník, ktorého súčasťou sú fragmenty lietadla. Zo Sakrakopca je to po zelenej už len kúsok na Biely kríž. Tu odporúčame ochutnať niektoré z jedál bufetu U Kocmundu. Obzvlášť dobrý býva divinový guľáš či vegánsky wrap.

Návrať vedie po modrej turistickej značke do Rače. Odchod z Bieleho kríža načasujte tak, aby ste chytili autobus linky 52 na Potočnej ulici, ktorý vám ušetrí šliapanie do centra mestskej časti. Odvezie vás cez Rendez do Vajnor.

Celá táto trasa je vhodná aj pre horský bicykel. Návrat z Bieleho kríža však odporúčame buď cez trail Biely Kríž, jeho vetvami TBK1 a TBK3. Menej zdatní horskí cyklisti môžu ísť nazad do Vajnorskej doliny okolo Haluzického pomníka.

Mala Bana

2. Na pozorovateľňu zvierat cez Malú Baňu a nazad cez Dolný Červený kríž a Veľkú Baňu

Neďaleko Pánovej lúky v račianskych Malých Karpatoch sa nachádza pozorovateľňa zierat Vydrica, ktorú postavili Mestské lesy BA. Ide o masívnu drevenú stavbu podobnú rozhľadni, no nie je vo výške. Spolu s Pánovou lúkou ide o dobrý turistický cieľ. Okolo pozorovateľne vedie aj nedávno pretrasovaná červená značka medzi Spariskami a Bielym krížom.

Východiskom pre túru je amfiteáter v Rači. Je tu síce parkovisko, no pohodlne sa sem dostanete aj s MHD. Buď od OC Vajnoria linkou 56 na zastávku Barónka alebo linkou 65 a na Detviansku. Trasa vedie lesom modrou značkou ponad Knižkovu dolinu, pretne asfaltku (tzv. okrajovku) a vystúpi na málo známy vrchol Malá Baňa. My ho však veľmi odporúčame. Dá sa sem narýchlo vybehnúť ráno pred prácou alebo ho zahrnúť do dlhšej trasy. Na vrchole je skala, ktorá poskytuje výhľad severozápadným smerom. Nepozerá sa teda na mesto ale ďalej do lesov Malých Karpát. Preto tam máte dojem, že ste niekde hlboko v horách a nie pár desiatok minút od ulíc hlavného mesta. Na vrchole je kríž, dva stoly s lavicami a hodačka na strome.

Modrá značka vás ďalej povedie širokou lesnou cestou, prekrižuje asfaltku vedúcu medzi Spariskami a Dolným Červným krížom a privedie vás na Pánovu lúku. Tá je vhodná ako miesto pre opekanie, sú tu totiž dve veľké ohniská aj prístrešok. Z Pánovej lúky na pozorovateľňu vedie žltá značka miernym stúpaním po lúke a neskôr širokou lesnou cestou. Od pozorovateľne je pekný výhľad smerom na Kamzík.

Návrat do Rače môžete zvoliť buď cez Biely kríž po červenej alebo na Dolný Červený kríž po žltej. My odporúčame druhú možnosť. Trasu potom totiž môžete viesť cez neznačený chodník cez Veľkú Baňu, odkiaľ sa rýchlo zbehnete buď k okrajovke alebo k slalomke. V oboch prípadoch túru ukončíte na hornom konci Potočnej ulice, odkiaľ premáva autobus linky 52.

čermákova lúka

3. Z Pezinskej Baby na Zochovu chatu cez Čermákovú lúku

Penzinská Baba je výborným východiskom pre túru na Konské hlavy alebo Čmelok, či Skalnatú. Väčšinou však ľudia volia dopravu vlastným autom a tak sa musia vrátiť na rovnaké miesto. To obmedzuje akčný rádius a často aj nutnosť vracať sa tou istou trasou.

Z Pezinka, kam sa pohodlne dostanete vlakom alebo autobusom z Rače, však premáva na Pezinskú Babu autobus a to otvára ďalšie možnosti. My odporúčame prechod z Pezinskej Baby na Zochovu chatu cez Čermákovu lúku. K Čermákovej lúke sa dostanete po červenej turistickej značke a potom k Zochovej chate po modrej.

Na trase je viacero zaujímavých lokalít. Prvou je Čmelok s rádiolokačným radarom a potom vrch Skalnatá s pekným vrcholovým hrebienkom. Najprv so stromami a skalami a potom odkrytý výhľad na severné smery. Vidieť Jelenec, Vápennú a vo väčšej diaľke sa dajú rozpoznať aj Záruby. Je tu aj solitérny strom, ktorý je vďaka krásnemu výhľadu asi nafotenejší malokarpatský strom.

Chodník od Skalnatej smerom na Čermákovú lúku nepríjemne klesá a ak máte menšiu istotu v kroku alebo problémy s kolenami, vezmite si so sebou aj turistické paličky. Čermákova lúka je príjemné miesto na dlhšiu pauzu. Deti sa tu môžu vyšantiť, je tu hojdačka, ohnisko aj turistický prístrešok. No predovšetkým je tu spoľahlivý a výdatný prameň. Miesto je tak vhodné aj letné prespávačky pod širákom. Vďaka vzdialenosti od osídlenia sa dá buď tu alebo na Skalnatej pozorovať aj nočná obloha. Nebude to síce také dobré ako v parku nočnej v Poloninách, no na pozorovanie augustových Perzeidov to postačuje. 

Morava

4. Bicyklom z Devínskeho jazera do Vajnor cez Devín a Tyršovo nábrežie

Bicyklovanie v okolí Vajnor je obľúbenou činnosťou Vajnorákov vďaka Jurskej cestičke či cyklotrase JURAVA. Dovedie nás do Rače k Optimistovi, námestie v Svätom Juri, zmrzlinu na Čiernej vody či k pomníku M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Menej ľudí už napadne využiť kvalitné vlakové spojenie zo Svätého Jura, čím sa výrazne rozširujú cykloturistické možnosti bez nutnosti prevozu bicyklov autom.

Do Jura to na bicykli na vlakovú stanicu trvá približne pol hodinu. Nízkopodlažný osobný vlak na trati Trnava - Bratislava - Kúty premáva cez víkendy každú hodinu. Kedysi osobné vlaky končievali na bratislavskej Hlavnej stanici a pre pokračovanie bolo nutné prestupovať, čo bolo nepohodlné. Aktuálne spojenie je však optimálne pre cykloturistiku, pretože sa jedným spojom odveziete na Červený most odkiaľ sa môžete bicyklom vracať do Vajnor cez Malé Karpaty údolím Vydrice a Biely kríž alebo vystúpiť až na Devínskom Jazere a spoznávať nivu rieky Morava. V tomto tipe sa pozrieme na druhú možnosť.

Z Devínskeho Jazera zamierte najprv na most Vysomarch, ktorý spája slovenskú a rakúsku stranu. Do Rakúska odporúčame len nakuknúť, pretože pre pokračovanie je krajšia slovenská strana Moravy. Úzka asfaltka vás prevedie lúkami a lužným lesom do Devína. Tam sa môžete občerstviť vo viacerých bufetoch, navštíviť novootvorený expozície na hrade alebo posedieť na sútoku Moravy a Dunaja. Cyklotrasa pokračuje popri karloveskom ramene do Karlovej vsi. Pri Bratislavských vodárňach je parkový areál, v ktorom sa dá stráviť príjemný čas.

Pri moste La Franconi máte na výber, či prejdete na petržalskú strnu a po hrádzi sa dostanete na Tyršovo nábrežie alebo pôjdete do centra a na Tyršák prídete po Starom moste. My odporúčame druhú možnosť, lebo na bratislavskej strane od mostu La Franconi po Starý most na nábreží veľmi veľa chodcov a pohyb je tak pomalší a treba viac dávať pozor.

Na Tyrošovom nábreží máte opäť možnosť oddychu a relaxu. Zároveň máte na výber, či trasu ukončíte a na presun do Rače použijete električku (linka 3) alebo pôjdete ďalej až po Prístavný alebo Lužný most a do Vajnor sa vrátite cez Vrakuňiu popri Malom Dunaji a okolo mohyly M. R: Štefánika v Ivanke pri Dunaji.