Svetlo pre Ukrajinu

Od: Mária Horváthová
April 26, 2023
Svetlo pre Ukrajinu

Svetlo pre Ukrajinu je názov zbierky sviečok, kahancov, bateriek a powerbánk (záložných zdrojov elektrickej energie), ktorá prebiehala v dňoch 5. – 26. februára 2023 vďaka Bratislavskej arcidiecéznej charite. Zapojila sa do nej aj Farská charita Vajnory, ktorá primárne pomáha núdznym a viacdetným rodinám vo Vajnoroch, ale nie je jej ľahostajné ani utrpenie našich susedov na Ukrajine. Preto keď sme sa na porade farských charít dozvedeli, aký veľký dopyt je po sviečkach a baterkách na viacerých miestach Ukrajiny, okamžite sme sa do tejto zbierky zapojili. Bolo pre nás veľkým prekvapením, že len vo Vajnoroch sme vyzbierali 9 banánových krabíc sviečok, bateriek a rôznych záložných zdrojov! Vajnorčania, veľká vďaka!!!

Všetko sme potom odviezli do Asistenčného centra pomoci na Bottovu ulicu, kde sme sviečky triedili na exteriérové a interiérové a zvlášť tužkové baterky, „čelovky“ a záložné zdroje. Od ukrajinskej koordinátorky, ktorá pracuje na Bottovej ulici, sme sa dozvedeli, že kahance používané na hroboch môžu obsahovať škodlivé látky, preto by sa mali používať len v exteriéri.

Zaujímavé je, že na Ukrajine vedia využiť aj použité sviečky či zvyšky z nich, ktoré roztápajú a vkladajú do plechoviek s knôtmi. Taká „plechovková sviečka“ vie horieť aj 8 hodín a dá sa na nej uvariť čaj alebo instantná polievka.

Vďaka pracovníkom Spišskej katolíckej charity poputujú vyzbierané veci z Bottovej ulice v Bratislave na východ Ukrajiny, kde ich budú distribuovať v spolupráci s ukrajinskými partnerskými organizáciami. V čase, keď budete čítať tento článok, už budú slúžiť ľuďom vo vojnových zónach, a verím, že budú s vďačnosťou v srdci myslieť na tých, ktorým na nich záleží.

Rok trvajúca vojna u našich susedov nás vystavuje rôznym skúškam a nastavuje nám zrkadlo.

Aj vďaka tejto akcii verím, že obstojíme.

 

Mária Horváthová, Farská charita Vajnory