Vybrali sme sa opäť ku včielkam

Od: Peter Drábik
May 18, 2022
Vybrali sme sa opäť ku včielkam

Opäť sa mi žiada začať trochu negatívne. Tak si povzdychnem, že ani jar už nie je taká ako bývala. My včelári to vnímame oveľa citlivejšie. Práve začiatok prebúdzania sa prírody je pre včelstvá kľúčový. Tak ako štartuje príroda v rozkvete, štartujú naše včelstvá. Marec je mesiacom zlomu. Príroda aj počasie sa láme zo zimných na jarné. V dvoch tretinách mesiaca marec začína astronomická jar. Na príchod teplého počasia reagujú včielky intenzívnymi preletmi. Nosia peľ i nektár (peľujú liesky, snežienky...). V závislosti od stavu zásob po zime včielky môžeme prikŕmiť. Ideálny stav však je, keď prezimujú s dostatkom zásob a z prvých jarných kvetov si ich začnú postupne dopĺňať. To je však ideál... Môže však prísť aj to, čoho sme svedkami i tento rok, že nastanú prudké výkyvy teplôt. Začiatok marca je pomerne teplý, v noci nemrzne. Príde však koniec marca a začiatok apríla a teploty náhle poklesnú k bodu mrazu, sneží, prší, fúka vietor, v noci mrzne. Ako zo zlého sna. Preto v prvej prehliadke, ktorú robíme za teploty nad 15 stupňov, je vhodné sa v úľoch veľmi nešpárať. Skontrolujeme silu včelstva, plod, resp. vajíčka, aby sme sa uistili, že máme matku, stav zásob, prípadne podozrivé znaky ochorenia a zatvárame. Ja ponechávam ešte vrchnú uteplivku. Skúsený včelár presne vie, čo má robiť, a ten menej skúsený môže ešte čo to doštudovať, kým nepríde tá pravá jar. Čo ale urobiť musíme, je skontrolovať spád klieštika. Zasúvame teda podložky na monitoring. Pokiaľ indikujeme 4+ kusy samičiek klieštika liečime okamžite. Osobne praktizujem ošetrenie ekopolom. Intenzita a rozsah prác počas marca je závislá od počasia. Niekedy máme marec už ako apríl a vo včelnici sa nevieme zastaviť, inokedy je marec zimný mesiac so všetkým, čo k tomu patrí, a vtedy buďme zdržanliví a opatrní. Menej je niekedy viac.

To sa však už o apríli povedať nedá. Vtedy včelár už „maká“ na plné obrátky. Dá sa povedať, že sa láme chlieb. Bude sezóna úspešná? Robíme dôkladné prehliadky, obmieňame podľa potreby dielo, postupne rozširujeme, ak máme zúžené rodinky, aby sme predišli rojovej nálade. Ak máme silné včelstvo s dobre kladúcou matkou, môžeme pripraviť prvý odloženec. V závislosti od techniky včelárenia, pristupujeme k rozširovanie či preskupeniu nadstavkov alebo dopĺňaniu súší. V závislosti od geografickej polohy a nadmorskej výšky sa pripravujeme na repku, ak ju máme v dosahu. Čoskoro príde agát! Snažíme sa posilňovať slabšie rodiny pridávaním plodových rámikov zo silných rodín. Apríl je mesiac skúšky. Preverí pripravenosť včelára. Tých úkonov, ktoré je potrebné urobiť, je v skutku mnoho. Naším cieľom nie je písať príručku včelára (tie už má mať včelár naštudované), ale možno začiatočníkovi alebo laickej verejnosti priblížiť, aké náročné je včelárenie, no radosť z neho je nekonečná.

Pokračujeme v seriáli o včelích produktoch. Dnes si predstavíme propolis. Propolis aj iné včelie produkty sú určené v prvom rade včielkam. Včielky si propolisom utesňujú štrbiny v úli. Zdrojom propolisu sú živice a silice, ktoré podobne ako peľ prinášajú včielky do úľa. Pokiaľ sa včelár rozhodne propolis odoberať, má viacero možností. Buď ho bude stierať z horných obvodových lemov nadstavku, alebo z rámikov, no môže využiť aj mriežku na získavanie propolisu, ktorú kladie na rámiky zvrchu. S propolisom sa dobre pracuje, keď je schladený, prípadne zmrazený. Pri vyšších teplotách je lepivý a nie je ho možné strúhať či drobiť.

Propolis má na ľudský organizmus priaznivé účinky. Vo všeobecnosti pôsobí na imunitný systém a má silné antibakteriálne a antibiotické účinky. Pre vnútorné použitie pripravujeme rôzne tinktúry na báze vody alebo alkoholu. Následne aplikujeme poterom alebo v spreji. Asi každý z nás sa už stretol s propolisom pri liečení poškodenia sliznice v ústach, pri aftách, oparoch či paradentóze a bolestiach zubov. Veľmi účinný je pri ochoreniach horných dýchacích ciest, angínach. Vtedy pridávame propolisovú tinktúru do vlažného čaju, medu, striekame do hrdla či inhalujeme. U detí podávame tinktúru na báze vodného roztoku. Výborný je med s propolisom. Rozsiahle uplatnenie propolisu je aj pri vonkajšom použití. Odreniny, opuchy, hemoroidy, bradavice, zápaly ženských pohlavných orgánov, akné a mnohé iné sú účinne liečené prípravkami na báze propolisu. Pozor! Nie všetky ochorenia liečime doma pripravovanými liečivami. V mnohých prípadoch je potrebné používať certifikované výrobky a liečivá a tiež konzultovať ich aplikáciu s lekárom. Pokiaľ máme skúsenosti s liečbou propolisom a jej pozitívnymi účinkami, môžeme si doma pripraviť tinktúry, masti, balzamy, sprchové odvary, šampóny a iné "špecialitky". Treba si opäť sadnúť k internetu a v relevantných diskusiách nájsť recepty na to pravé pre vašu rodinku. Radosť z doma pripraveného prírodného liečiva bude určite veľká. Veľa krásnych jarný dní, milí Vajnoráci!