Vajnory podporujú štrajkovú pohotovosť miest a obcí

Od: Michal Vlček
May 19, 2022
Vajnory podporujú štrajkovú pohotovosť miest a obcí

Aj vo Vajnoroch visí naša vlajka na pol žrde. Mestská časť Bratislava - Vajnory plne podporuje Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré dnes vyhlásilo štrajkovú pohotovosť v reakcii na nezodpovedné, nekoncepčné a populistické návrhy vlády Slovenskej republiky. Na znak protestu sťahujeme aj my vlajku mestskej časti.

Boli sme trpezliví, ale pohár pretiekol. V uplynulých dvoch rokoch sme sa naplno s našimi prostriedkami a ľudskými zdrojmi zapájali do mnohých aktivít, ktoré by bez nás štát nebol schopný vykonať a zastupovali sme tak dobrovoľne jeho úlohu. Bolo to tak pri boji s pandémiou a plošných testovaniach. Alebo naposledy počas utečeneckej krízy, kde štát nie vždy zvládol svoje funkcie a pomocnú ruku podali samosprávy. Nebudem pripomínať, čo všetko sme robili na pomoc tým, ktorí to vtedy potrebovali, ľudia vo Vajnoroch to veľmi dobre vedia. Plnili sme základné funkcie štátu, napriek tomu, že nepatrili do našich kompetencií ani rozpočtu. Vláda sa však namiesto vďaky správa k samosprávam nie ako k partnerom, ale ako k svojim sluhom, nerešpektujúc ani základné princípy deľby moci v štáte. Prekvapuje nás stále novými nekoncepčnými opatreniami, ktoré nás oberajú nielen o množstvo finančných prostriedkov, ale aj kompetencií v doteraz nevídanej miere. Sme svedkami nehoráznych a nepríčetných návrhov, keď v reakcii na infláciu nás chce pripraviť o ďalšie peniaze, ako keby sa inflácia nedotýkala aj samotných samospráv.

Všetko sa tak deje v nepredvídateľnom právnom rámci, diletantskom legislatívnom procese, kde sa o podstatných opatreniach dozvedáme len z médii, ale k tomu sa ešte vrátim v blízkom čase v samostatnom texte. O urážkach na adresu primátorov a starostov zo strany predstaviteľov vlády radšej ani hovoriť nebudem...

Boli sme dlho ticho, lebo celá spoločnosť musela vybojovať boj s pandémiou. Boli sme ticho, lebo bolo treba pomôcť ľuďom utekajúcim pred vojnou v susednej krajine. Centrálna vláda si však nesmie zvyknúť, že si pod rúškom rôznych kríz bude uzurpovať právomoci a finančné prostriedky, ktoré sú potrebné niekde inde. Tam, kde ľudia a ich rodiny žijú svoje každodenné životy - v mestských častiach mestách a obciach. Tam musia fungovať materské a základné školy, niekto sa musí starať o našich seniorov, chodníky a cesty, niekto musí dennodenne kosiť trávniky a odhŕňať sneh... Bohužiaľ vláda to nechápe a žije vo svojom vlastnom svete, v ktorom sa zaoberá sama sebou, a nie skutočnými problémami ľudí. Ja načase, aby sa zobudila.