Archív

Vajnory sa za rok znova posunuli dopredu

Keďže v týchto dňoch uplynul rok od volieb, absolvoval som v Dome kultúry verejnú diskusiu s našimi občanmi, kde som predložil v prezentácii odpočet aktivít za posledný rok.
 • Aktuality

Môj manžel musí byť šuhaj spod Tatier

Hovoríme s učiteľkou a prekladateľkou pani Oľgou Slivkovou Čarnogurskou, ktorá žije vo Vajnoroch. Príslušnosť k Vajnorom nie je určená len dobrým vínkom, ale najmä príjemnými ľuďmi.
 • Rozhovory

V areáli Alviano otvorili hokejbalové ihrisko

V Mestskej časti Bratislava - Vajnory v areáli Alviano v piatok podvečer otvorili nové hokejbalové ihrisko. Jeho otvorenie je zároveň začiatkom hokejbalového týždňa vo Vajnoroch.
 • Aktuality

Študenti STU opäť vo Vajnoroch

V piatok popoludní navštívili našu mestskú časť študenti Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity. Ide o súčasť našej vzájomnej spolupráce, ktorá pokračuje už druhý rok.
 • Aktuality

Vo Vajnoroch sa rozbieha hokejbal

V jesennom vydaní Vajnorského podcastu hovoríme s predsedom Športového klubu Vajnory Matúšom Krutým, ktorý spolu s nadšencami rozbieha projekt hokejbalového ihriska vo Vajnoroch.
 • Aktuality

Nepriaznivé ekonomické prognózy vlády prinútili už aj Bratislavu zvýšiť daň z nehnuteľnosti

Bratislava sa zaradí k mestám a obciam, ktoré v reakcii na drastické znižovanie príjmov ohlasujú zvyšovanie dane z nehnuteľností a iných miestnych poplatkov. Napriek tomu, že mesto robilo všetko preto, aby sa s vážnymi výpadkami v rozpočte vysporiadalo.
 • Aktuality

Vajnorský širáček už tento víkend

Tohtoročný jedinečný dvojdňový program sa začne v sobotu o 15:00 a je venovaný najmä prvkom zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
 • Aktuality

Čo na to starosta?

Starosta Mestskej časti Bratislava - Vajnory Michal Vlček odpovedal v novembrovom vydaní Vajnorských noviniek na otázky týkajúce sa cestnej infraštruktúry, dokončeniu prístavby Základnej školy Kataríny Bruderovej a situácii s migrantmi na jeseň.
 • Vajnorský život

Starali sa aj o migrantov v našej mestskej časti

V najnovšom čísle Vajnorských noviniek okrem iného nájdete aj rozhovor s generálnym sekretárom Slovenskej katolíckej charity Miroslavom Dzurechom. Táto organizácia pomáhala v čase krízy s migrantmi aj pred budovou cudzineckej polície vo Vajnoroch.
 • Rozhovory

Psí majster z Vajnor

Psíček Annie sa od septembra môže pýšiť titulom majster Slovenska v agility 2023. Je to šport, pri ktorom pes navádzaný psovodom prekonáva prekážky (skokové, zónové a slalom) v čo možno najkratšom čase.
 • Vajnorský život

Na oslave jubilantov sme privítali aj najstaršieho obyvateľa Vajnor

Október je už tradične mesiacom úcty k starším a preto pravidelne pozývame našich drahých seniorov na stretnutie jubilantov do Domu kultúry. Nebolo tomu inak ani tento mesiac.
 • Aktuality

Nové prehľadné pravidlá pre participatívny rozpočet

Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava - Vajnory na svojom septembrovom zasadnutí schválilo VZN o pravidlách participatívneho rozpočtu. Cieľom bolo sprehľadniť a zefektívniť proces participatívneho rozpočtu,
 • Aktuality

Vajnorský ornament na úžitkovej keramike

Unikátny Vajnorský ornament sa v našej mestskej časti uchováva a rozvíja rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj jeho použitie na úžitkovej keramike a obrazoch.
 • Vajnorský život

Minimaratón vo Vajnoroch má už 50 rokov

Privítali sme na ňom bežcov všetkých kategórii, od najmenších detičiek, amatérskych bežcov a samozrejme aj športovcov, ktorí sa tomuto športu venujú pravidelne.
 • Aktuality

Vajnory, Bratislava aj mimovládne organizácie pomáhajú migrantom

Ďakujeme za množstvo telefonátov e-mailov a podnetov, ktorými sa na nás obraciate v súvislosti s pomocou migrantom. Dennodenne ponúkate napríklad oblečenie, paplóny, jedlo, stany a ďalšie veci.
 • Aktuality

Stretnutie folkloristov vo Vajnoroch

Stretnutie folkloristov, ktoré môžeme nazvať prvým stretnutím, organizoval Vajnorský okrášľovací spolok v sobotu 8. októbra 2023 v Kultúrnom dome vo Vajnoroch.
 • Vajnorský život

Migrácia v hlavnom meste - samospráva znova zachraňuje situáciu

Nelegálna migrácia nie je u nás vo Bratislave - Vajnoroch dlhé mesiace novinkou a všetci,čo tu žijeme o tom vieme. Dlho zostávali naše podnety na štátne orgány bez reakcie. Zdalo sa, že kompetentní čakajú na to, že sa problém vyrieši nejako sám. Nevyrieši.
 • Aktuality

Zákaz parkovania na chodníkoch – otázky a odpovede

Zákon prináša nasledovnú zmenu - ak na akomkoľvek chodníku nebude parkovanie vyznačené dopravnou značkou, nebudete tam už môcť zaparkovať, ani pri zachovaní dostatku priestoru pre chodcov.
 • Aktuality

Dni Vajnor ukázali kultúru a tradície dediny v meste

História, kultúra a tradícia Vajnor to sú nielen veci ako známy vajnorský ornament, vajnorské kroje ale rovnako aj veľkolepé ľudové dedinské akcie.
 • Vajnorský život

V piatok a sobotu sa uskutočnia veľkolepé Dni Vajnor

Prvý raz Vajnory organizujú takto tradičné letné podujatia hody a dožinky v rámci jednej veľkej akcie, čím nadobudnú výnimočný charakter.
 • Aktuality

Ako jazdiť bezpečne v mestskej časti po cyklochodníkoch a zmiešaných chodníkoch

Na zmiešaných chodníkoch a cyklochodníkoch sa v mestách a obciach často stávajú kolízne a konfliktné situácie medzi chodcami na jednej a cyklistami na druhej strane.
 • Vajnorský život

Klimatické zmeny - ako je to u nás?

Dokážeme zlepšovať podmienky aspoň na lokálnej úrovni, a tak sa snažiť zlepšiť životné podmienky pre náš život. No príroda nám kladie čoraz väčšie polená pod nohy.
 • Vajnorský život

Odkaz SNP je stále aktuálny

Zástupcovia miestneho úradu a Senior klub Vajnory si pripomenuli 79. výročie Slovenského národného povstania položením kytice kvetov pred pamätník na Osloboditeľskej ulici.
 • Aktuality

Vajnory zažili naozaj svetový festival

Vajnory cez víkend ukázali, že tu vieme usporiadať aj obrovské a úspešné moderné svetové podujatie. K veľkým metropolám akou je aj Bratislava by toto malo prirodzene patriť. Podobné festivaly sú už roky tradíciou vo všetkých veľkých mestách.
 • Vajnorský život

Doprava počas festivalu Lovestream

V súvislosti s hudobným festivalom Lovestream, ktorý sa koná tento víkend si dovolíme upozorniť na dopravné obmedzenia počas víkendu.
 • Aktuality

Obmedzenie kamiónovej dopravy na Príjazdnej ulici

Nákladná doprava prechádzajúca cez Vajnory a jej bezohľadní vodiči často spôsobujú nebezpečné situácie. Preto sa Mestská časť Bratislava - Vajnory snaží o jej obmedzenie viacerými spôsobmi. Napríklad zapojením mestskej a štátnej polície pri vážení kamiónov
 • Aktuality

Koho fotografiu chce mať DJ Hardwell počas Lovestreamu vo svojej šatni?

Lovestream festival v bratislavských Vajnoroch, na ktorom vystúpia také hviezdy ako Imagine Dragons, The Killers, Martin Garrix, Alvaro Soler a mnohí ďalší sa nezadržateľne blíži.
 • Aktuality

Z vín v parku sa stalo obľúbené a vyhľadávané podujatie

Aj tento ročník ukázal, že za posledné tri roky sa z akcie stalo obľúbené a vyhľadávané podujatie, ktoré navštevujú stovky ľudí, nielen obyvatelia mestskej časti ale aj návštevníci milovníci vína zo širokého okolia.
 • Aktuality

Via Vitis - Vajnorský vinohradnícky spolok sa uchádza o priazeň v rámci grantovej výzvy

Vytvorenie školskej vinice a ovocného sadu v areáli Základnej školy vo Vajnoroch pomôže v mladých ľuďoch zapáliť lásku pre pestovanie hrozna a ovocia a tak vychovať nástupcov, ktorí budú pokračovať v projekte na revitalizáciu zanedbaných vinohradov.
 • Aktuality

Predstavujeme vajnorských poslancov: Juraj Zeman

Vyrastal som vo Vajnoroch prakticky od narodenia. Vajnory pre mňa znamenajú veľmi veľa, mám tu rodinu a množstvo priateľov. Som stotožnený s mottom Vajnory - dedina v meste.
 • Vajnorský život

Ak niečo veľmi chcete, tak to príde..

Rozhovor s výkonným športovcom, milovníkom prírody, Martinom Slivkom, ktorý je rodákom i obyvateľom Vajnor. Patrí ku kreatívnym a pozitívne naladeným mladým ľuďom.
 • Rozhovory

AED prístroj- defibrilátor - je umiestnený aj v centre Vajnor

Defibrilátor je veľmi užitočný prístroj, jeho použitie môže zvýšiť šancu prežitia pacienta a zmierniť možné následky po poškodení srdcového tkaniva.
 • Aktuality

Druhé pokračovanie univerzity tretieho veku vo Vajnoroch má za sebou prvý ročník v akademickom roku 2022/2023

Poďakovanie patrí vedúcej študijnej skupiny a zároveň aj vicestarostke Vajnor Ing. Soni Molnárovej, ktorá je nielen líderkou skupiny, ale aj pevným mostom komunikácie a priateľstva medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a Vajnormi v prospech senior
 • Aktuality

Vo Vajnoroch sa darí aj sovám

K našej dedine v meste patrí aj biologická rozmanitosť, ktorú by sme v tesnom susedstve veľkomesta mnohí ani nečakali.
 • Vajnorský život

Predstavujeme vajnorských poslancov: Robert Vajda

Prvoradou prioritou je pre mňa snaha o udržanie dedinského rázu Vajnor. Aj keď rozvoj nevieme zastaviť, našou snahou ho bude regulovať v prospech obyvateľov našej mestskej časti.
 • Vajnorský život

Štyri tipy na výlety v Malých Karpatoch a ich okolí z Vajnor s použitím verejnej dopravy

Prinášame tipy na letnú pešiu turistiku a cykloturistiku pre Vajnorákov. Zmeriavame sa na lokality, ktoré sú dostupné buď priamo z Vajnor alebo s použitím verejnej dopravy – vlaku či MHD.
 • Aktuality

Verejná prezentácia k projektu Danube In Grid

Súčasťou modernizácie elektrizačnej sústavy v rámci projektu Danube InGrid je aj výstavba novej elektrickej stanice Mierovo a tiež plánovaná výstavba elektrickej stanice Vajnory.
 • Aktuality

Športovisko alebo kšeft - padne ďalší areál kvôli biznisu? Futbalu vo Vajnoroch hrozí zánik

Starosta Mestskej časti Bratislava – Vajnory dnes spolu so zástupcami FK Vajnory a Bratislavského futbalu klubu upozornili na existenčnú hrozbu zániku futbalového klubu vo Vajnoroch.
 • Aktuality

Oslavy aké Vajnory ešte nezažili

Už v sobotu 17. júna sa uskutočnia oslavy 90 rokov FK Vajnory. Začnú sa o 10:30 a potrvajú do neskorého večera. Oslavám je venovaný ja najnovší diel Vajnorského podcastu.
 • Šport

Zostava Slovana vo Vajnoroch

Už v sobotu nás čakajú oslavy 90. výročia založenia FK Vajnory. Program už vďaka sociálnym sieťam klubu i obce poznáte, ale dlho sme ani my nevedeli, v akej zostave príde výber internacionálov Slovana Bratislava. A už tušíme.
 • Šport

Polícia vážila kamióny vo Vajnoroch

V mesiaci máj mestská polícia spolu s kolegami z policajného zboru kontrolovala nákladné vozidla, ktoré si zvyknú skracovať cestu cez Roľnícku ulicu vo Vajnoroch.
 • Aktuality

Na Urbana v Širokém

Posledný májový víkend sa uskutočnil už tretí ročník akcie Na Urbana v Širokém, ktorú organizuje Via Vitis - Vajnorský vinohradnícky spolok.
 • Aktuality