Archív

Knižnica je katedrála umenia

Hovoríme s pani Helenou Paulenovou, ktorá už niekoľko rokov vedie Miestnu knižnicu vo Vajnoroch. Dvere vajnorskej knižnice sa otvárajú každé popoludnie nespočetnekrát. "Mesiac knihy" tu býva každý mesiac, hovorí.
 • Rozhovory

Rokovalo miestne zastupiteľstvo

Na úvod rokovania poslanci privítali bývalého dlhoročného predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska vo Vajnoroch pána Jána Krištofiča, ktorému starosta Michal Vlček poďakoval za dlhé roky pôsobenia vo funkcii a obrovský kus práce.
 • Aktuality

Aj Vajnory sú už 20 rokov súčasťou Európskej únie

Pri všetkom zložitom, čo prežívame si musíme uvedomiť, že žijeme v tej najlepšej, najbezpečnejšej a najprosperujúcejšej časti sveta. Že niekedy netreba len nadávať a sťažovať sa, ale aj sa viac tešiť z toho, čo máme.
 • Príhovor starostu

Susedské stretnutie s obyvateľmi ulice Za humnami

Koncom apríla sa na miestnom úrade stretol starosta Vajnor Michal Vlček s  obyvateľmi ulice Za humnami ohľadom modernizácie a vybudovania  komunikácie v ich lokalite.
 • Aktuality

Vajnorské rybníky budú čistejšie

Obrovská vďaka patrí aktivistom na čele s pánom Petrom Dlhošom, ktorí sa lokalite venujú dlhodobo a neúnavne. Že miesto je ich srdcovou záležitosťou bolo vidieť aj počas akcie Upracme si Vajnory.
 • Aktuality

Voda z Vajnorských rybníkov spôsobuje škody v okolí

V apríli sa na Vajnorských rybníkoch uskutočnilo priamo v teréne stretnutie viacerých inštitúcií, ktorých sa týka problematika tohto areálu - aktuálne najmä problém s nelegálnym stavaním hrádzok na toku Vajnorského potoka.
 • Aktuality

Členstvo v NATO vyjadruje naše civilizačné, hodnotové a geopolitické ukotvenie

Na konci marca sme si pripomenuli už 20. výročie od vstupu Slovenska do NATO. Ide o historickú udalosť, ktorá má obrovský vplyv na našu bezpečnosť. So Severoatlantickou alianciou je úzko spätá aj naša Mestská časť Bratislava - Vajnory.
 • Vajnorský život

Stretnutie členov a priaznivcov Slovenského Červeného kríža vo Vajnoroch

V diskusii vystúpil starosta našej mestskej časti Ing. Michal Vlček, ktorý poďakoval Miestnemu spolku SČK za dobrú spoluprácu. Ocenil súčinnosť spolku a samosprávy pri mimoriadnych udalostiach.
 • Vajnorský život

Pohybová akadémia pavúčik zabáva deti pohybom

Mojim cieľom je deťom ukázať, že šport je drina, ale súčasne aj zábava. Prostredníctvom Pavúčika chcem vytvoriť miesto, kde si každé dieťa nájde ten správny šport pre seba, vytvorí si nové kamarátstva a vždy sa sem bude s úsmevom vracať.
 • Vajnorský život

Prvé jarné kosenie vo Vajnoroch

Začiatok jari sa vo Vajnoroch tento rok urýchlil a nadpriemerne teplé počasie spôsobilo nezvyklé skoré kvitnutie stromov, kvetov a ďalších rastlín. Vajnory a okolie sú v týchto dňoch nádherne zelené.
 • Aktuality

Výročie príchodu Ferdiša Jurigu do Vajnor

Vajnory dali a stále dávajú Slovensku a Európe množstvo významných osobností, ktoré prevyšujú veľkosť našej dediny v meste. Či už z oblasti kultúry, politiky, náboženstva alebo športu.
 • Aktuality

Chybná evidencia hlasov v okrskovej volebnej komisii

V médiách aj na sociálnych sieťach sa objavili informácie o probléme so spočítaním volebných hlasov vo volebnom okrsku číslo 4 vo Vajnoroch počas 2. kola volieb prezidenta SR.
 • Aktuality

Vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu kraslicu pre rok 2024

K veľkonočnému obdobiu neodmysliteľne patri aj kraslice. Mestská časť Bratislava Vajnory preto aj tento rok vyhlásila súťaž o najkrajšiu kraslicu pre rok 2024 prostredníctvom Vajnorských noviniek a sociálnych sietí.
 • Aktuality

Vo Vajnoroch si pripomenuli výročie oslobodenia Bratislavy

Starosta Michal Vlček zvlášť privítal vojakov posádky styčného tímu pre integráciu síl Severoatlantickej aliancii na Slovensku, ktorá sídli priamo vo Vajnoroch. Je to dôležitejšie o to viac, že sme si práve minulý týždeň pripomenuli vstup SR do NATO.
 • Aktuality

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila posádku NFIU vo Vajnoroch

Vo štvrtok 28. marca 2024 navštívila pri príležitosti 20 – ročného výročia členstva Slovenska v NATO jednotku NFIU vo Vajnoroch prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
 • Aktuality

Vďaka učiteľkám a učiteľom za ich obetavú prácu

V našej mestskej časti sme si návštevou školských zariadení pripomenuli Deň učiteliek a učiteľov. Odovzdali sme aspoň malú pozornosť a poďakovanie za ich náročnú prácu.
 • Vajnorský život

Ako sme volili prezidenta vo Vajnoroch

V prvom kole volieb prezidenta SR 23. marca 2024 volilo v Mestskej časti Bratislava - Vajnory 2866 oprávnených voličov, čo predstavuje účasť 60,82%. Najviac hlasov získal prezidentský kandidát Ivan Korčok a to 1815 hlasov, čo predstavuje 63,45%.
 • Aktuality

Vajnoráci diskutovali s primátorom Matúšom Vallom

Spolupráca Mestskej časti Bratislava - Vajnory s magistrátom hlavného mesta je na výbornej úrovni, snažíme sa vychádzať si v ústrety, pretože vieme, že len spoločným konštruktívnym prístupom môžeme riešiť zložité problémy.
 • Aktuality

Syndróm ESCA, postrach viníc

Tentoraz nejde o vošku poškodzujúcu koreňový systém, ale o súbor evolučne vzdialených drevokazných húb. Esca a Petriho choroba je vážne ochorenie kmienka viniča.
 • Aktuality

Deň žien s vajnorskými seniorkami

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa v Dome kultúry Vajnory zišli ženy, matky, babičky, ktorým sme aj takto odovzdaním kvetinky chceli vysloviť jedno obrovské poďakovanie, za všetko čo pre nás urobili a ešte stále robia.
 • Aktuality

Vajnorské deti sa aktívne zapájajú do športových aktivít

Začiatkom marca sme spolu so SportInstitute a JTRE odovzdali "Mokré vysvedčenia" prvákom, druhákom a aj tretiakom Základnej školy s materskou školou sv. Jána Pavla II. vo Vajnoroch.
 • Aktuality

Marec - mesiac knihy

Vo Vajnoroch úctu ku knihám udržiavame aj prostredníctvom našej knižnice, ktorú vedie pani Helena Paulenová, ktorej chcem touto cestou poďakovať za jej prácu s deťmi a mládežou. Knižnica je plná nových titulov, uskutočňuje zaujímavé besedy a podujatia.
 • Vajnorský život

V Európskom parlamente tvorí zákony aj chalan z Vajnor

Nestáva sa často, že by Slovensko malo v európskej politike tak vysokopostaveného predstaviteľa ako máme dnes. Je ním podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík. Jeho korene však siahajú práve do Vajnor.
 • Rozhovory

Miestne zastupiteľstvo schválilo Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja na roky 2023 - 2032

Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava - Vajnory rokovalo prvýkrát v tomto roku vo štvrtok 15. februára 2024. Na programe bolo viacero správ, poslanci tiež rokovali aj o poskytovaní finančných dotácií z rozpočtu mestskej časti.
 • Aktuality

Ohliadnutie za Vajnorským reprezentačným plesom

Na podujatí vystúpilo viacero významných účinkujúcich – ako boli tanečníčka Dominika Rošková s partnerom, Vanessa Šarkoziová, Back2Back alebo súrodenci Hečkovci. Ples uzatváral o piatej ráno DJ Ondruš. Podujatím sprevádzala Veronika Paulovičová.
 • Aktuality

Na Starom letisku bude koncert legendárnej kapely AC/DC

Dnes bola zverejnená informácia, že legendárna austrálska hardrocková kapela AC/DC bude mať tento rok v rámci svojho európskeho turné koncert na Starom letisku.
 • Aktuality

Vo Vajnoroch sme privítali podpredsedu Európskeho parlamentu Martina Hojsíka

Martin Hojsík má veľmi pozitívny pocit z toho, ako napredujú Vajnory v poslednej dobe. "Na Vajnoroch je stále veľmi pekný pocit spolunáležitosti a komunity a tiež to, že verejný priestor, či už je to park, okolie kostola alebo ihrisko, všetko sa udržiava.
 • Aktuality

Hobult – Crossfit pre každého

Asi každý Slovák pozná pesničku od Paľa Hamela, Kamalásky. Trochu menej ako lásky, trochu viac ako kamarátky. Presne taký je crossfit. Trochu viac ako hobby, trochu menej ako kult.
 • Vajnorský život

Vajnorské divadlo v aktuálnej divadelnej sezóne

K skúšobnému procesu samotnej inscenácie Vajnorského divadla patrí aj návrh scény, kostýmov a ich následná výroba. Táto realizácia realizácia sa odohráva v priestoroch na Šaldovej ulici.
 • Vajnorský život

Starostovia rokovali na ministerstve školstva

Na pôde ministerstva školstva sa uskutočnilo stretnutie starostov bratislavských mestských častí s ministrom Tomášom Druckerom. Na rokovaní bol prítomný aj starosta Mestskej časti Bratislava - Vajnory Michal Vlček.
 • Aktuality

Polročné hodnotenie žiakov základnej školy

Aj na vajnorskej Základnej škole Kataríny Bruderovej sa v stredu 31. januára uskutočnilo polročné hodnotenie žiakov, ktoré je obdobou polročných vysvedčení, ktoré sa odovzdávali deťom v minulosti.
 • Aktuality

Fašanki, Turice, Velká noc ide, do nemá kožucha, zima mu bude

Fašiangové obyčaje uzatvárali obdobie zimného zvykoslovia, obsahovali však obradné zložky, ktoré sa svojím charakterom viazali skôr k jarným obradom. Obdobím fašiangov začínalo vlastne jarné novoročie.
 • Vajnorský život

Novoročný koncert Vajnorského Okrášľovacieho Spolku

Program bol zameraný na vianočné a novoročné vinše a koledy, pripomenuli sme si aj sviatok Troch kráľov. Spomenuli sme si aj na výročie úmrtia dona Titusa Zemana, rodáka z Vajnor, zaspievali sme jeho obľúbenú pieseň.
 • Vajnorský život

Príroda vo Vajnoroch vytvorila netradičné zimné klziská

Polia a lúky v okolí Vajnor sa v plyvom mrazivého počasia posledných dní zmenili na zamrznuté "jazerá", ktoré na korčuľovanie, hokej a iné zimné radovánky využívajú nielen naši najmenší, ale aj dospelí.
 • Aktuality

Ľubomír Juriga Branikovič, vnuk Ferdiša Jurigu: „Kto luže, ten krade“, hovoril môj starý otec

V niekoľkých predchádzajúcich číslach sme priniesli šesť pokračovaní pojednávajúcich o osudoch a osudovom spojení Ferdinanda, častejšie zvaného Ferdiša Jurigu s Vajnormi, ale aj o jeho politickej, spoločenskej a osvetovej práci.
 • Rozhovory

Historky zo skautského snemu. Čo to vlastne je?

Skauti z Vajnor mali minulý rok česť byť súčasťou 19. skautského snemu v Ružomberku. Trval tri dni a stretli sa na ňom skoro dve stovky delegátov zo všetkých kútov Slovenska.
 • Vajnorský život

Participatívny rozpočet v roku 2024

Minulý rok boli z participatívneho rozpočtu vybudované: Domček so šmykľavkou na detské ihrisko na Príjazdnej v lokalite Šinkovské, vodná stena v Parku pod lipami a Voskotopka nerezová s plynovým horákom.
 • Aktuality

Ako starosta Vlček netušil, že hovorí s Alvarom Solerom

V poslednom tohtoročnom podcaste spolu so starostom Vajnor Michalom Vlčekom hodnotíme rok 2023. Hovoríme o tom, čo sa v našej dedine v meste podarilo, alebo čo nás prekvapilo, či už príjemne alebo nepríjemne.
 • Vajnorský život

Koledy, koledy, kde sa zjavili?

Za zasrienenými oknami chalúp poletujú snehové vločky, spoza ktorých sa ozýva spev vianočných kolied. Je to dávny zvyk na slovenských dedinách, ktorý si pestujú už len zriedkavo niekoľkí nadšenci ľudového umenia, ale najmä zvykov a obyčají...
 • Z histórie

Vianočné a novoročné piesne a vinše

Pásmo vajnorských vianočných a novoročných piesní v podaní Vajnorského okrášlovacieho spolku sa uskutoční v nedeľu, 7. januára 2024 v Kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Vajnoroch o 16:00 hod.
 • Vajnorský život

Naplnil sa čas

Naplnil sa čas. Tak sa zvykne v biblickej teológii hovoriť o Vianociach. Naplnil sa čas prísľubu Boha, že v konkrétnom čase, ľuďom neznámom, no Bohom pripravovanom, príde Spasiteľ. Prišiel. V podobe, v akej ho spoznali tí, ktorí mali čisté srdce.
 • Vajnorský život

Modernizácia Domu kultúry Vajnory

Popri iných investičných projektoch v našej mestskej časti sme na začiatku decembra začali s rekonštrukciou Domu kultúry vo Vajnoroch v hodnote 173 906, 03 eur. Nenávratný finančný príspevok sme získali z prostriedkov Európskej únie.
 • Aktuality