Lésola, lésola, Kvjetňí ňedzela
Vajnory boli a sú v povedomí širšej verejnosti zapísané ako obec, kde sa kontinuálne dodržiavajú tradície zdedené od našich predkov. Inak tomu nie je ani v období Veľkej noci, ktorá patrí celkom určite k najkrajším sviatkom v roku. Tak ako po minulé roky, napriek dvojročnej prestávke, sme aj v tomto roku s podporou mestskej časti Bratislava–Vajnory pripravili v Dome kultúry Vajnory na Kvetnú nedeľu 10. apríla kultúrno–spoločenské podujatie s názvom Lésola, lésola, Kvjetňí ňedzela.
Príjemnú atmosféru už pri vstupe vytvárala výstava zbierky pohľadníc Veľká noc a jarné obrázky. Súčasťou podujatia bola prezentácia obrazov vajnorských umelkýň Kristíny Rožňovcovej, Viery Slezákovej a Eriky Surányiovej Berenčiovej s motívom Vajnorského ornamentu, ktorý je od roku 2016 zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Pred vstupom do veľkej sály si záujemci mohli vlastnoručne vyrobiť tradičnou bavlnkovou technikou veľkonočnú kraslicu.
Pre návštevníkov podujatia sme pripravili kultúrny program, v ktorom sa predstavil náš Detský folklórny súbor Podobenka z Vajnor pod vedením Gabriely Zemanovej s pásmom zvykov vítania jari. Ako je na Kvetnú nedeľu vo Vajnoroch zvykom, deti vyniesli kiselicu, ktorá symbolizuje zimu a smrť a priniesli lésolu – symbol nového života a dlho očakávaného leta. Symbolom jari a nového života je aj vajíčko, ktoré v predveľkonočnom čase vedia ženy pretvoriť do podoby malého umeleckého diela. O tom sme sa mohli všetci presvedčiť na predajnej výstave nazvanej „Veľkonočná krása“. Tento rok sa na nej predstavili nielen vajnorské umelkyne, ktoré zdobia kraslice tradičnými „domácimi“ technikami (kaučím, bavlnkou) a ornamentom, ale opäť sme pozvali aj umelkyne, ktoré používajú techniky vo Vajnoroch nie celkom tradičné – kraslice zdobia technikou quilling, stužkami, korálkami, drôtom, horúcim voskom, perforovaním, či vyškrabávaním, slamou alebo čipkou. Návštevníci mali tiež možnosť kúpiť si diela a výrobky vajnorských ľudových umelkýň, ľudové hračky a maňušky, paličkované čipky, či jarné kvetinové aranžmány.
Počas premietania starých filmových dokumentov o Vajnoroch s tematikou Veľkej noci sme si mnohí zaspomínali na svoje mladšie časy ako aj na svojich už nežijúcich príbuzných a známych. Príjemnú atmosféru podujatia dotvorila čipkárka Jarmila Rybánska – majsterka ľudovej umeleckej výroby výstavou Vajnorský vtáčik.
"Môže sa miestami zdať, že zvyky a tradície Veľkej noci sa postupne vytrácajú, to však rozhodne neplatí o Vajnoroch. Naopak. Dnes sme sa mohli presvedčiť ako sa Vajnory a členovia našich spolkov pripravujú na Veľkú noc a čo je dôležité, aktívne zapájajú a učia tradíciám aj mladšie generácie a deti z Vajnor", pripomenul starosta mestskej časti Michal Vlček. Vyjadril tiež potešenie, že po dvoch rokoch izolácie z dôvodu pandémie sme sa opäť mohli všetci stretnúť, porozprávať a opäť inak ako z videohovorov či zoom-ov si pozrieť vystúpenia a program, ktorý pripravili členovia občianskeho združenia Podobenka z Vajnor.
Veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí nám pomohli toto podujatie zorganizovať, ale najmä tým, ktorí sa ho zúčastnili, a verím, že sa v tomto predveľkonočnom čase budeme stretávať už každoročne.