Seniori z Vajnor navštívili západné Česko

Od: Božena Zemešová
May 31, 2024
Seniori z Vajnor  navštívili západné Česko

Dovoľte mi prosím, vyrozprávať príbeh seniorov z Vajnor, ktorí si našli čas aj na cestovanie. Mnohí máme doma záhrady, nasadené planty s rajčinami, papriky ale aj hriadky s mrkvou a petržlenom a inými dobrotami, máme aj psíkov a mačičky o  ktoré sa staráme.  Ako ženy máme v obľube  kvety rôznych farieb a vôní,  ktoré milujeme a  dať si  ráno vonku kávičku a koláčik, cítiť vôňu kvetov a spev vtáčikov, to je pre nás relax. Je ťažké odísť z domu na dve noci, ale spoľahnúť sa na manžela ktorý sa postará o všetko čo dom potrebuje, je veľká pomoc.

Naše cestovanie začína v utorok 14.5.2024, stretávame sa skoro ráno o 7.00 hod. pred kostolom sedembolestnej Panny Márie, nahlasujeme sa u pani Milka Uhrinová organizátorka zájazdu  a už vidím, prichádza autobus. Tešíme sa ako malé deti keď,  idú na  školský výlet, usádzame sa v autobuse, spočítame  sa či sme všetci a vyrážame, hurá …a kam vlastne ideme? No predsa návšteva u našich susedov  Karlove Vary.

Cesta ubieha podľa plánu , vodič sa venuje jazde a sprievodca Mirec nám všetkým rozpráva plán cesty čo nás dnes čaká . Pomaly sa blížime do mesta Loket, Kde sa nachádza hrad ležiaci na vrchu nad riekou Ohře v okrese Sokolov v Česku. Podľa archeologických štúdií  hrad pravdepodobne založili v druhej polovici 12.storočia za vlády  Vladislava II.

V margrófskom dome sú výstavné priestory navrátených loketských zbierok. Vidieť tu nábytok z predchádzajúcich troch storočí, starú loketskú lekáreň, drevené plastiky a reliéfy, ale aj zbrane  a keramiku. Nachádza sa tu aj veľa vzácnych minerálov,  videli sme loketský meteorit, o ktorý sa  zaujímmal aj sám Johann Wolfgang Göthe. V roku 1990 tu objavili aj unikátne  nástenné maľby z obdobia vlády Vaclava IV.

Prešli sme si priestory určené pre návštevníkov a mali sme čas na prechádzku ale aj oddych v krásnom prostredí. Už sa chýlilo k večeru a tak sme sa odviezli do cieľa našej cesty Karlove Vary .Ubytovali sme sa v  hoteli Thermal. Je to komplex budov postavený v štýle brutalizmu a od začiatku sa o ňom uvažovalo ako o kongresovom hoteli a hlavnom centre Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary. Spalo sa  nám tam po dlhej ceste výborne.

Je streda, zobúdzame sa do krásneho slnečného rána.  Po raňajkách  sa  delíme na dve skupiny a domáci sprievodcovia  nás prevedú po meste  Karlove Vary -meste, ktoré navštevujú každoročne tisíce turistov z domova ale aj zo zahraničia.  

Karlove Vary neboli od svojho vzniku klasickým stredovekým mestom, ale mestom kúpeľným, jedným z najstarších v Európe. Od roku 1508 mali štatút verejných kúpeľov. Centrum kúpeľného mesta sa rozkladalo v bezprostrednej blízkosti Vřídla. Známosť Karlových Varov ako kúpeľov prenikla v druhej polovici 15. storočia za hranice krajiny. V druhej polovici 18. storočia objavil karlovarský lekár David Becher v karlovarských vodách oxid uhličitý a odporúčal pacientom pitie minerálnej vody priamo pri prameňoch, kde je pôsobenie oxidu uhličitého najsilnejšie. Vzhľadom na vrtkavé karlovarské počasie bolo treba hostí pri pití pri prameňoch chrániť rôznymi pavilónmi, altánkami a glorietami. Tie však už nestačili, a preto boli v kúpeľoch stavané kolonády.

Ochutnávali sme aj jednotlivé liečivé pramene  rôznej teploty, a je úplne bežné vidieť sa prechádzať po kolonáde  veľa turistov, držiacich pohárik s liečivou vodou . Po skončení prehliadky prameňov sme mali dostatok času na prechádzku a potom nás čakal ďalší takzvaný trinásty karlovarský  prameň.

Novo zrekonštruované návštevnícke centrum Becherovka sa nachádza v Karlových Varoch, rodisku  tradičného bylinného likéru. Historickú budovu Steinberky nechal postaviť Jan Becher v roku 1867 a viac ako sto rokov slúžila ako továreň. Interaktívna časť expozície nám umožnila prezrieť si a nasať vôňu byliniek a korenia, z ktorých sa Becherovka vyrába, potom nás čakala ochutnávka a ukončenie prehliadky Nasledovalo voľno a čas ktorý nám ostal do večere sme si každý užil po svojom . Byť v Čechách a nedať si klasiku  na obed  vepŕo, knedlo, zelí, alebo svíčkovou - čo všetci máme radi , by bol hriech, tak sme si to objednali a gurmánsky vychutnávali. Po večeri   sme si užili hotelový wellness v bazéne pri zapadajúcom slniečk a, potom už len sladké sny.

Štvrtok ráno  po raňajkách sa lúčime  s kúpeľným mestom, nastupujeme  s kuframi do autobusu, čaká nás ešte prehliadka mesta  Bečov nad Teplou. Je to  mestečko s vyše tisíc obyvateľmi a zachovalým hradom a zámkom. Nachádzajúcim sa južne od Karlových Varov . Hrad stojí nad hlbokým údolím obklopený vysokými lesnatými kopcami,  patriacimi k Slavkovskému lesu a Tepelskej vrchovine, v údolí sa nachádza Bečov nad Teplou, ktoré sa pýši  unikátnou pamiatkou európskeho významu - relikviárom sv. Maura, ktorý sa vekom a hodnotou blíži k českým korunovačným klenotom . Najväčšie bohatstvo získali majitelia hradu počas 14. až 16. storočia, keď bola ťažba cínu v tejto oblasti na svojom vrchole. Hrad Bečov sa radí medzi jeden z najzachovalejších českých hradov.

Náš program je naplnený, aj naše dojmy z tohto krásneho výletu nám dlho zostanú v našich srdciach. Spomienky,   aj v podobe fotografií,  ktoré budeme ukazovať rodine, priateľom, známym,  budú  našim hnacím motorom do ďalších dní, by sme ukázali, že aj seniori sú aktívni, neboja sa cestovať a spoznávať svet. Ukázať  že na veku nezáleží….

Moje - naše  poďakovanie patrí ešte raz pani Milke  Uhrínovej  za  organizáciu zájazdu - ktorú zvládla bravúrne, zástupkyni starostu pani Soni  Molnárovej z miestneho úradu, cestovnej kancelárii MT-TOUR, s.r.o. vodičovi pánovi Mittheissovi za bezpečnú jazdu, sprievodcovi  pánovi  Sedláčkovi a všetkým ktorí pomohli, aby sa výlet uskutočnil .