Ako ďalej vo vajnorských vinohradoch?

Od: Ing. Václav Fekete
February 25, 2022
Ako ďalej vo vajnorských vinohradoch?

Milí občania. V čase Vášho čítania týchto riadkov sa už bude písať rok 2022. Takže úvodom všetko najlepšie v novom roku, pohodu v rodinách a úspechy v práci. Samozrejme aj potešenie pri svojich koníčkoch. V tomto článku by som sa chcel venovať problematike vinohradníctva, keďže sa jedná nielen o náročnú prácu, ale aj zaujímavého koníčka.

Obdobie decembra a januára je obdobím zrenia vína, jeho ochutnávania a príslušným ďalším prácam s vínom. Je to ale aj obdobie hodnotenia a prípravy na ďalšiu sezónu. Čo sa podarilo nášmu VSV – Vinohradníckemu spolku Vajnory v roku 2021? Je to hlavne naštartovanie obrábania viac ako 15 ha vinohradov vlastným spolkom, oslovenými majiteľmi vinohradov a tiež zabezpečením kontaktov medzi majiteľmi a záujemcami o prenájom z radov skúsených, ale aj nových vinohradníkov. Vyzerá to tak, že absolútnej väčšine sa práca zapáčila a budú naďalej pokračovať v obrábaní. V ponuke sú pre záujemcov aj ďalšie plochy.

Tiež sme získali dôležité poznatky pri obrábaní komunitného vinohradu a jeho ochrane pred zverou. Uľahčí nám to práce v roku 2022. Za významné pokladáme nadviazané kontakty so skúsenými vinármi, ako sú Miloš Máťuš z Rače, Michal Kosorín zo Svätého Jura a Milan Pavelka z Pezinka. Od nich sme získali nielen praktické, ale aj teoretické vedomosti. Spolupráca bude pokračovať.

Tešíme sa z nového vína, ktoré určite budete môcť ochutnať na našich akciách. Špeciálne sa to týka Dušana Kozuba a Jozefa Takáča, ktorí nám venoval nielen demižóny, malý preš, ale aj ďalšie vybavenie.

Čo v novom roku? Určite sa viackrát stretne rada spolku, aby sme spresnili ciele pre novú sezónu. Touto cestou využívam možnosť osloviť opätovne zatiaľ pasívnych majiteľov vrátených vinohradov k zamysleniu sa, čo ďalej? Lebo už máte pravdepodobne poslednú príležitosť na záchranu svojich vinohradov. Pomôžeme vám ich identifikovať v teréne. Tiež by ste si mali pozrieť aj zatiaľ nevrátené vinice, keďže nie všetky terasy týchto viníc PD obrába. Než sa začne rezanie viniča, je potrebné prejsť zanedbané vinice, skontrolovať chýbajúce stĺpiky a tiež zakúpiť drôty. Tieto práce by mali byť aj zrealizované ešte pred vlastnými prácami s viničom, lebo následne sa môžete (môžeme) dostať do časového stresu, keďže začnú tlačiť termíny vlastných prác s viničom. Tiež je to čas na odstránenie náletových drevín, ktoré sú značne rozmnožené. Treba tiež skontrolovať melioračné jarky a prístupové cesty. Čo sa týka riešenia vodného režimu, v decembri a januári sme zorganizovali päť brigád. Riešili sme čistenie potoka Struha vo vinohradoch, ktorý bol v kritickom úseku zanesený až po úroveň terénu. Voda sa vylievala do vinice Olšie a zhoršovala významne možnosti obrábania. Tiež sme čistili okolie studničky pri Jelši. Cieľom je obnoviť jej funkciu. Brigády budú pokračovať. Bližšie na našej stránke VSV – Vinohradnícky spolok Vajnory a v ďalších číslach Vajnorských noviniek.

V princípe je takmer jedno, ktorý z dvoch vajnorských spolkov oslovíte. Našich funkcionárov poznáte. Zatiaľ sa však z našej strany nemienime spájať, keďže naše filozofie na spôsob a množstvo záchrany viníc sa výrazne líšia. Tiež sme presvedčení, že samostatne sa rýchlejšie posúvame vpred. Napriek tomu sa tešíme na námety a spoluprácu, hoci zatiaľ je väčšia spolupráca s mimo vajnorskými dobrovoľníkmi.