Psík nie je vhodný vianočný darček

Od: Veronika Veverková
December 23, 2024
Psík nie je vhodný vianočný darček

V predchádzajúcom čísle Vajnorských noviniek sme priniesli obsiahly rozhovor s dvojnásobnou Majsterkou Slovenska Mgr. Viktróriou Vanerkovou (na snímke) v kynologickom športe agility (v ktorom pes navádzaný psovodom prekonáva stanovenú trať zloženú z prekážok). Keďže téma domáci miláčik je stále aktuálna, v predvianočnom čase ešte o čosi viac, prinášame prvú časť niekoľkých užitočných rád našej Vajnoráčky Viktórie, ako sa rozhodovať pri kúpe psíka a najmä ako sa oňho starať.

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa prirodzene spája aj obdarovávanie blízkych. Niektoré darčeky však môžu byť vhodnejšie než iné. Mnohí rodičia sa v tomto čase rozhodnú splniť svojim deťom ich sny a dopriať im živý darček – psíka, ideálne šteniatko. Množstvo organizácií, ako napríklad Zvierací ombudsman a Sloboda zvierat, upozorňuje, že to vo veľkej väčšine prípadov nie je dobrý nápad. Úplne nevhodné je darovať psíka ako prekvapenie, bez predchádzajúcej konzultácie s ostatnými členmi rodiny alebo domácnosti.

Smutnou pravdou je, že mnohé psy darované na Vianoce končia v útulkoch. Tie pravidelne hlásia zvýšený počet prijatých zvierat začiatkom roka. Napriek šíriacej sa osvete je dobré si pripomenúť, prečo je tomu tak.

Pes je záväzok
V prvom rade, pes je záväzok na mnoho rokov – zvyčajne 10 až 15. Vyžaduje množstvo času, starostlivosti a financií. A to každodenne, bez ohľadu na prázdniny alebo pracovné dni. Ide o kŕmenie, venčenie, tréning, návštevy veterinára a iné povinnosti, ktoré nie sú len chvíľkovou zábavou. Ak psíka daruje dieťaťu, treba mať na pamäti, že starostlivosť oň nakoniec padne aj na plecia dospelých.

Rozhodnutie darovať šteniatko pod stromček býva impulzívne a založené na emóciách. Často však chýba realistické zváženie toho, či rodina zvládne začleniť psa do svojho každodenného života, časového harmonogramu a finančného rozpočtu. Najmä v mladom veku treba šteniatku venovať množstvo času, pravidelné venčenie niekoľkokrát denne, socializáciu v rôznych prostrediach, situáciách a s inými psami, ako aj dôslednú výchovu. Napriek všeobecnému presvedčeniu nie je pobyt na dvore domu dostačujúci. Z finančného hľadiska nejde len o nákup základných potrieb (vôdzka, obojok a pod.), krmiva a štandardné veterinárne prehliadky. Nehovoriac o riešení zdravotných problémov, ktoré nie sú u psov výnimočné.

V ďalšom kroku je vhodné zvážiť, či sa psí spoločník vôbec hodí k vášmu životnému štýlu. Ak času naozaj nie je dostatok, možno by bolo lepšie na začiatok zvoliť iné, na starostlivosť jednoduchšie zvieratko. Pre deti to často býva dobrá skúška toho, či sú dostatočne zodpovedné a vytrvalé sa o miláčika starať dlhodobo a nie len pokým „omrzí“. Existuje aj možnosť pravidelných návštev v útulkoch za účelom venčenia ich zverencov. Pomôcť sa dá aj prispievaním do rôznych zbierok na záchranu opustených zvierat či už materiálne alebo finančne. Vhodnou alternatívou pre malých psíčkarov môžu byť aj návštevy psích výstav, ktoré sú otvorené aj pre verejnosť. V neposlednom rade nesmie chýbať edukácia, dobrá kniha a kvalitné internetové zdroje vedia budúcich majiteľov pripraviť na neočakávané situácie.

Chceme si priniesť psíka
Všetky dôležité otázky sú zodpovedané, domácnosť je pripravená na príchod nového, štvornohého člena rodiny. Ostáva sa však ešte zamyslieť nad tým, aký psík by bol vhodný v závislosti od priestorových podmienok, nárokov na aktivitu a ovládateľnosť. Ľudia majú často tendenciu podliehať moderným trendom a tie neobchádzajú ani svet kynológie. Vždy sú niektoré plemená viac v kurze než iné. Z môjho pohľadu sa v súčasnosti do popredia dostala borderská kólia. Je to skvelé pracovné a inteligentné plemeno a preto vyžaduje množstvo fyzickej aj mentálnej stimulácie. Na to psíčkari začiatočníci nemusia byť pripravení. Na druhej strane sú tu spoločenské psy ako francúzske buldočky, mopsy a iné brachycefalické (krátkohlavé) plemená, ktoré sú síce roztomilé, no náchylné na rôzne zdravotné komplikácie. Z týchto dôvodov je potrebné okrem vzhľadu, poznať aj históriu a účel, za ktorým bolo dané plemeno šľachtené. Dokáže to veľa napovedať o jeho povahe a temperamente.

Odkiaľ si psíka zaobstarať? 
Skôr by bolo lepšie vedieť, čomu sa vyhnúť. Rozhodne nekupovať psa bez preukazu pôvodu, ktorý sa snaží pôsobiť dojmom plemena. Môže byť inzerát na internete akokoľvek lákavý, cena výhodná a šteniatka na fotografiách milé. Nikdy však nemáte istotu v akých, často veľmi zlých,  podmienkach boli chované. Rozhodne nenaleťte nepravdivým tvrdeniam, ktoré s istotou budú mať množitelia pripravené. Medzi najčastejšie klamstvá patria: „Je čistokrvný, ale nemá papiere“, „posledným alebo iným šteniatkam z vrhu papiere nedávajú“ a mnohé iné. Prípadne vám môžu ukázať vzorový pár, ktorý budú prezentovať ako rodičov šteniatok, no pravda bude iná. Ak túžite po konkrétnom plemene, vyhľadajte registrovanú chovateľskú stanicu, kde vám zodpovedný chovateľ poskytne dôležité informácie. Cena šteniatka je síce vyššia, no pravidlom by mali byť zdravotné výsledky šteniatka aj rodičov, počiatočná výbava a chovateľský servis.

Ak plemeno nie je podmienkou, obzrite sa po útulkoch, kde nájdete množstvo psíkov, rôzneho veku, veľkostí a tvarov. Adopciou dávate šancu na šťastný a plnohodnotný život a zároveň vytvárate priestor pre ďalšie zvieratá, ktoré potrebujú pomoc. Takýto psík býva čipovaný, očkovaný, odčervený a často aj kastrovaný. Tým odpadá časť nákladov a starostí spojených so zaobstarávaním zvieraťa. Treba poznamenať, že pri šteniatkach krížencov sa povaha nie vždy dá presne odhadnúť. Nie je jasné, ktorá z povahových čŕt sa u psíka v dospelosti prejaví. Treba byť na to pripravený a dostatočne trpezlivý pri výchove. Následná vďačnosť adoptovaných psíkov voči novým majiteľom však stojí za to.

Zhrnúť by to bolo možné asi takto – adopciou psíka z útulku zachránite život, kúpou psa s preukazom pôvodu zachovávate a rozvíjate plemeno a kúpou psa od množiteľa plníte iba jeho peňaženku. Zodpovedná starostlivosť o zvieratá sa začína už pri samom rozhodnutí priviesť domov nového miláčika. Každý pes si zaslúži stabilné zázemie, lásku a čas. Impulzívne darovanie psa na Vianoce často vedie k smutným koncom – namiesto toho zvážte darček, ktorý poteší a zároveň podporí zodpovedný prístup k zvieratám. Nech sú Vianoce obdobím lásky a premyslených rozhodnutí, ktoré prinesú radosť všetkým členom rodiny – vrátane tých štvornohých.