Lésola, lésola, Kvetňí ňedzela
V tomto roku už jubilejne po 10. krát na Kvetnú nedeľu občianske združenie Podobenka z Vajnor v spolupráci a s podporou mestskej časti Bratislava-Vajnory pripravilo pre obyvateľov a návštevníkov mestskej časti Bratislava-Vajnory kultúrno-spoločenské podujatie Lésola, lésola, Kvjetňí ňedzela, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu popoludní 13. 4. 2025 v Dome kultúry Vajnory.
Súčasťou podujatia bola už tradične predajná výstava kraslíc z Vajnor a blízkeho okolia s názvom Veľkonočná krása. Na podujatie boli pozvané nielen vajnorské umelkyne, ktoré sa venujú výrobe kraslíc, vo Vajnoroch s typickou bavlnkovou technikou - oblepovaním farebnými bavlnkami a "kaučím" dužinou z trávy, ale aj krasličiarky z iných častí Bratislavy a okolia, ktoré pri výrobe kraslíc používajú aj iné techniky (napr. drôtovanie, lepenie slamou, perforovanie, voskovanie). Okrem kraslíc mohli návštevníci podujatia obdivovať krásu Vajnorského ornamentu na krojoch účinkujúcich a na výrobkoch vajnorských ľudových umelkýň. Nechýbalo ani tradičné premietanie historických filmov s veľkonočnou tematikou a veríme, že všetkých návštevníkov zaujali aj tri výstavy s názvom Vajnory v spomienkach: výstava fotografií s tematikou Veľkej noci, výstava pohľadníc vydaných mestskou časťou s originálmi série obrazov moravskej maliarky a výtvarníčky Rúženy Krčmářovej z roku 1992 a výstava venovaná 35. výročiu návštevy Jána Pavla II. vo Vajnoroch a 20. výročiu jeho úmrtia.
Pred záverom podujatia boli oficiálne vyhlásené výsledky Súťaže o najkrajšie kraslice 2025, ktorú opäť aj v tomto roku mestská časť vyhlásila. Tohtoročná súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií.
Hodnotenie prebiehalo anonymne na základe pridelených poradových čísiel. Súťažné kraslice boli hodnotené najskôr komisiou na miestnom úrade a následne do hodnotenia sa zapojili aj účastníci priamo na podujatí, pričom výsledky sa napokon zrátali.
Výhercovia súťaže:
1. vajnorské kraslice (oblepované bavlnkou, perlovkou, kaučím, maľované alebo kombinované)
1. miesto: Renáta Hrašková (tradičné vajnorské kraslice zdobené bavlnkou)
2. miesto: Janka Grebečiová (tradičné vajnorské kraslice zdobené bavlnkou - husacie)
3. miesto: Katarína Števiarová (tradičné vajnorské „ftáčki - kršáki“ zdobené bavlnkou)
2. kraslice vyrobené inými technikami
1. miesto: Iveta Hakošová (kraslice zdobené horúcim voskom – batikované)
2. miesto: Jana Jaslovská (kraslice zdobené horúcim farebným voskom)
3. miesto: Andrea Šipošová (kraslice maľované a oblepené perlovkou)
Nedeľné popoludnie spríjemnili piesne v podaní žien a detí z Podobenky z Vajnor sprevádzané „novovznikajúcou muzikou“ - Igor Hraško (harmonika), Dagmar Hrnčířová (husle) a Roman Greguš (kontrabass), ako aj pásmo Jarné zvyky a obyčaje, v ktorom sa deti z DFS Podobenka z Vajnor, predstavili s ukážkami detských jarných hier a tradičného chodenia dievčat po dedine s "lésolou" symbolizujúcou príchod jari a nového života, ako aj s ukážkou vynášania Moreny vo Vajnoroch zvanej "Kiselica" symbolizujúcou koniec zimy a smrť. Veríme, že úsmev na tvárach vyvolali aj milé veľkonočné veršíky v podaní detí s Podobenky, ako aj záverečná spoločná ďakovná pieseň Bože, nás požehnaj.
Napísala: Gabriela Zemanová, OZ Podobenka z Vajnor