Ako ďalej vo vajnorských vinohradoch? (2)
V tomto článku sa chcem venovať našim vinohradom z pohľadu súčasných aktivít, týkajúcich sa celej severnej časti nášho katastra.
V zmysle územného plánu sa tu nachádza Vajnorská hora a pod ňou rozsiahla plocha vinohradov. Približne 99 % plochy patrí obyvateľom Vajnor a ich potomkom. Čo sa týka hory, je spravovaná prostredníctvom Pozemkového spoločenstva Vajnory. V severozápadnej časti je tiež oficiálna chatová oblasť (viď snímka). Pretekajú tu dva hlavné toky – Vajnorský potok a Struha. V súčasnosti prebiehajú činnosti magistrátu, resp. jeho organizácie MIB – Metropolitný inštitút Bratislavy, sekcia územného plánovania:
1. Územná analýza záhradkárskych a chatových osád, ako podklad pre aktualizáciu Generelu záhradkárskych a chatových osád z roku 1998
2. Územný generel vodných tokov a protipovodňovej ochrany mesta Bratislava
3. Urbanistická štúdia viníc na území hlavného mesta SR Bratislavy.
Úlohou analýzy a následného Generelu záhradkárskych a chatových osád je zdokumentovať súčasný stav a stanoviť zásady pre výstavbu v území. Povoľovanie je vykonávané bez platnej vyhlášky. Pôvodne sa jednalo o chatky do 16 m2 , neskôr do 25 m2 . Napr. v ČR už pri chatách do 40 m2 bežia stavebné povolenia hladko. Cieľom bude spodrobniť územia v ÚP Bratislavy vo funkcii 1203. Dôležitým kritériom zásad budú práve limity zastavanej plochy. Pokiaľ budeme chcieť mať chatovú oblasť aj v inej časti Vajnor, mali by sme materiál priebežne pripomienkovať. Časť chatovej oblasti Vajnorákov spadá aj pod kataster Rače. Súbežne s touto aktivitou boli vyzvaní vlastníci jestvujúcich chát (aj tzv. čierne stavby?), aby si dali do poriadku stavebné povolenia, lebo v zmysle stavebného zákona môžu byť stavby zbúrané. Verím, že MÚ Vajnory bude v tejto činnosti nielen strážcom zákona, ale aj významným pomocníkom občanom pri prípadnej dodatočnej legalizácii stavieb.
Územný generel vodných tokov a protipovodňovej ochrany – jeho náplň je daná už názvom. Samozrejme sú stanovené smery dosiahnutia cieľov. Podľa zdokumentovania stavu je správcom Vajnorského potoka SVP, š. p. a Struhy Hydromeliorácie š. p. Tieto organizácie by sa mali starať o kvalitný stav tokov tak, aby slúžili ekológii a plnili protipovodňovú ochranu. V tejto oblasti je čo zlepšovať!
Urbanistická štúdia viníc na území hlavného mesta SR Bratislavy. Nemôžem nespomenúť, že vo februári 2020 členovia nášho VSV – Vinohradníckeho spolku Vajnory inicializovali verejnú diskusiu na tému záchrany viníc za účasti primátora Bratislavy Valla a ďalších predstaviteľov magistrátu a Vajnor. Zdalo sa, že neúspešne. Dnes vieme, že nakoniec na magistráte prišli na to, že sú majiteľom 8 ha viníc v nie najlepšom stave. V novembri 2021 sa im podarilo prenajať menšie plochy. Druhé kolo možnosti prenájmu v katastri Rače v súčasnosti beží. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do súťaže. Súčasne sa MIB a magistrát pustili aj do štúdie viníc (kód 1202) na celom území Bratislavy. V súčasnosti sa spracúva návrh zadania. Na jeho prerokovaní v marci sa zúčastnilo 5 osôb z Vajnor – po jednom zástupcovi z našich vinohradníckych spolkov, jeden samostatný vinohradník a dve pracovníčky z MÚ Vajnory. Podrobnosti možno nájsť na internete. Samostatné skupiny riešili vinice lokalizované v katastrálnom území mestských častí Devín, Nové Mesto, Rača a Vajnory. Mňa osobne dosť prekvapil bod, kde sme určovali, ktoré časti viníc sú najcennejšie, ktoré treba revitalizovať a ktorým možno hľadať iné poľnohospodárske využitie. Keďže som sa úplne nestotožnil s naším výsledkom, zaslal som spracovateľom ďalšie spresňujúce podklady. Treba ešte spomenúť, že časť viníc a záhradkárskych osád leží v katastri Rače. Osady zrejme ostanú, územný plán zóny Táborky – Huštekle, kde je obstarávateľom MČ Bratislava-Rača je v stave rozpracovanosti.
Štúdia viníc bude spracovaná v dvoch variantoch. Prvý by mal prehodnocovať územia určené v ÚPN na zastavanie. My v platnom ÚP katastra Vajnor takéto lokality v záujmovom území nemáme, takže pre nás bude zaujímavý druhý variant. Citujem priamo zo štúdie: „Navrhnúť nové plochy s možnosťou umiestnenia vhodných foriem zástavby viažucich sa predovšetkým na vinohradníctvo a vinárstvo, príp. turizmus a mäkké formy rekreácie s cieľom vytvoriť zázemie pre hlavné funkčné využívanie a priestorové usporiadanie riešeného územia – lokalizáciu nových plôch overovať najmä v nástupných priestoroch a vo väzbe na urbanizované územie“.
Tešíme sa, že bude spracovaná moderná štúdia. Osobne mi prekáža, že medzi účastníkmi prerokovania nie sú zatiaľ zaradení majitelia viníc, ani osoby, ktoré majú vinice v prenájme, hoci v harmonograme prerokovania sa s ich účasťou počíta. Výsledná verzia štúdie by mala byť spracovaná a odsúhlasená asi do jedného roka. Zatiaľ sa nediskutovalo o tom, či toto úsilie prinesie aj konkrétne financie a aktivity na záchranu riešeného územia. Dovtedy treba pokračovať v „naštartovaných“ pracovných aktivitách. Takže opäť si vyhrňme si rukávy!
Snímka: ÚP Bratislavy 2007