Vydržia Vajnorské vinohrady aj ďalších sto rokov?

Od: Via Vitis - Vajnorský vinohradnícky spolok
October 30, 2024
Vydržia Vajnorské vinohrady aj ďalších sto rokov?

Vajnorské vinohradníctvo a vinárstvo sú srdcom miestnej komunity už po stáročia. Vinohrady nielenže formujú krajinu, ale tiež nesú so sebou bohatú históriu a tradíciu, ktorú si vážime a chceme ju odovzdať nasledovným generáciám. Práve táto snaha o uchovanie tradičného vinohradníctva je kľúčovou motiváciou Vajnorského vinohradníckeho spolku. Náš spolok vznikol s cieľom nielen udržať vinohradníctvo ako odvetvie, ale aj oživiť a posilniť jeho kultúrny a ekologický význam. Uvedomujeme si, že vinohradníctvo nie je len legislatívna alebo ekonomická záležitosť, ale predovšetkým spôsob života, ktorý vytvára spojenie medzi prírodou, krajinou a ľuďmi.

Vinohrad ako dedičstvo, ktoré treba chrániť

Kedykoľvek prechádzate Vajnorskými vinohradmi, vidíte niektoré krásne rady viniča, ktoré sa ťahajú hore kopcom smerom k Malým Karpatom. Vinohrady formujú vzhľad a atmosféru celej krajiny. Sú tichými svedkami histórie, ktorú tu zanechali generácie vinárov a vinohradníkov. Tieto vinice nevznikli včera – ich korene siahajú hlboko do minulosti. Udržať vinohrady a ich kultúru nie je len vecou ekonomickej produkcie vína, ale aj otázkou zachovania kultúrneho dedičstva, ktoré nás spája s predkami.

Každý vinohradník vám potvrdí, že vinohrad sa nesadí na jeden rok. Sadba viniča nie je ako pšenica, ktorá sa vysadí a zberá každú sezónu. Vinohrad si vyžaduje desaťročia starostlivosti, a často až ďalšie generácie môžu naplno ťažiť z úsilia svojich predkov. Založenie vinice je náročný proces, ktorý zahŕňa obrovské množstvo práce, financií a času. Klčovať vinohrad je jednoduchšie ako ho znovu vysadiť, ale tým by sme stratili niečo nenahraditeľné – odkaz, ktorý vinič nesie.

Ekologická hodnota vinohradov

Hoci víno predstavuje najzreteľnejší výstup vinohradníctva, vinice poskytujú oveľa viac než len surovinu pre tento obľúbený nápoj. Vinohrady prispievajú k biodiverzite – vytvárajú prostredie pre množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré tu nachádzajú svoje miesto. Vinič, ako dlhodobá plodina, poskytuje stabilné podmienky pre vývoj ekosystémov, ktoré by sa v monokultúrnych poliach nevytvorili. Kvalita pôdy, mikroklíma a rôzne druhy živočíchov, vrátane užitočného hmyzu, všetky závisia od prítomnosti týchto viníc.

Vinice plnia aj významné vodozádržné a protierózne funkcie. Vďaka ich koreňovým systémom, ktoré sa hlboko zapúšťajú do zeme, sú vinohrady schopné zadržať vodu, ktorá by inak odtiekla z povrchu a spôsobila eróziu pôdy. V čase klimatických zmien, keď sa čoraz viac stretávame s dlhšími obdobiami sucha alebo prudkými búrkami, sú tieto schopnosti vinohradov čoraz dôležitejšie. Vinohrady teda nielenže chránia pôdu, ale tiež prispievajú k stabilite vodného režimu v krajine.

Vinohrad ako prírodný filter a pohlcovač CO2

Jedným z hlavných globálnych environmentálnych problémov je zvyšovanie hladiny oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére, čo spôsobuje klimatické zmeny. V tomto smere môžu vinohrady zohrávať kľúčovú úlohu, pretože vinič dokáže absorbovať veľké množstvo CO2 počas svojho rastu. Tento plyn je následne zachytený v rastlinných tkanivách, kde sa zadrží na dlhé obdobie. Týmto spôsobom vinice prispievajú k zníženiu celkovej hladiny CO2 v atmosfére, čo pozitívne ovplyvňuje kvalitu ovzdušia a klímu.

Význam vinohradov pre udržanie zdravého životného prostredia je preto neodškriepiteľný. Vytvárajú prírodné filtre, ktoré pomáhajú čistiť vzduch, znižujú prašnosť a zlepšujú mikroklímu v okolí. Okrem toho slúžia ako dôležitý prvok zelenej infraštruktúry, ktorá zabraňuje urbanizácii alebo degradácii krajiny, najmä v oblastiach s vinohradníckou tradíciou.

Vinohrad ako kultúrny a spoločenský symbol

Vinohrad však nie je len ekologickým prvkom, ale aj dôležitým kultúrnym a spoločenským symbolom. Vo Vajnoroch, rovnako ako v iných vinohradníckych oblastiach, majú vinice hlboký význam pre identitu miestnej komunity. Vinohradníctvo bolo vždy neoddeliteľnou súčasťou života v tejto oblasti – vinobranie, tradičné postupy pestovania a výroby vína, ale aj samotné stretnutia ľudí pri prácach na vinici sú prejavom tejto bohatej tradície.

Vinohradníctvo vytvára spojenie medzi generáciami – odovzdáva sa z otca na syna, z matky na dcéru, a tak pokračuje v budovaní komunity a identity, ktorá je hlboko zakorenená v pôde, kde vinič rastie. To, čo dnes pestujeme a vyrábame, nie je len výsledkom našej práce, ale aj práce predkov, ktorí tu začali túto tradíciu. Uchovávať túto tradíciu znamená chrániť niečo, čo nás spája s minulosťou a zároveň nás pripravuje na budúcnosť.

Strata vinohradov by znamenala stratu krajiny a jej duše

Krajina bez vinohradov by stratila nielen svoju funkčnosť, ale aj svoju dušu. Vinice formujú nielen vzhľad krajiny, ale aj jej atmosféru. Zároveň sú zdrojom inšpirácie pre umelcov, spisovateľov, básnikov a fotografov, ktorí v nich vidia krásu a hĺbku. Strata vinohradov by znamenala, že krajina by stratila svoju jedinečnosť a premenila by sa na monotónne polia alebo urbanizované územia bez charakteru.

Vo Vajnoroch sa snažíme zabezpečiť, aby sa to nikdy nestalo. Zachovanie vinohradov znamená nielen ochranu prírodných zdrojov, ale aj pokračovanie v tradíciách, ktoré sú pre nás všetkých dôležité. Preto kladieme dôraz na vzdelávanie mladších generácií o hodnote vinohradníctva, na zdieľanie skúseností a na podporu nových iniciatív, ktoré pomôžu udržať vinohrady v živote.

Záver

Našou prvotnou snahou je zachovať vajnorské vinohradníctvo a vinárstvo nielen z legislatívneho hľadiska, ale aj ako kultúrne a ekologické dedičstvo. Vinohrady sú neoddeliteľnou súčasťou našej krajiny, prispievajú k zlepšeniu životného prostredia, chránia pôdu a vodné zdroje, a zároveň sú zdrojom tradícií, ktoré chceme odovzdať budúcim generáciám. Bez viníc by krajina stratila svoju dušu a my by sme stratili časť svojej identity. Preto pokračujeme v našej práci a veríme, že budeme mať podporu komunity a dobrovoľníkov, ktorí nám pomôžu uchovať tento vzácny poklad pre budúce generácie.