Odpady a poriadok vo Vajnoroch

Od: Ivan Görcs
May 22, 2022
Odpady a poriadok vo Vajnoroch

Vo Vajnoroch sme v roku 2021 zaplatili z rozpočtu 44 549 eur vyzbierali sme a museli zlikvidovať nasledovné množstvá odpadov: Biologicky rozložiteľný odpad rastlinného pôvodu 133,81 ton  ( kosenie a odpad od obyvateľov uložený na zberný dvor). Objemový odpad 29,78 ton  ( vyzbierané od obyvateľov do pristavovaných veľkokapacitných kontajnerov). Odpad z čistenia ulíc ( parkové koše)  32,18 ton. Psie exkrementy 5,5 tony

V prvom rade je odstraňovanie odpadu produkovaného občanmi zabezpečované hlavne prostredníctvom mestskej spoločnosti OLO a to zberom komunálneho odpadu domovými a domácimi smetnými nádobami, vrecovým zberom triedeného plastového a papierového odpadu, zberom skla prostredníctvom nádob na zberných miestach a možnosťou odovzdať celoročne ostatný odpad na zbernom dvore OLO na Ivánskej ceste. Na zhodnotenie rastlinného odpadu slúžia hnedé nádoby ktoré rovnako poskytuje magistrát a ich vývoz zabezpečuje OLO. Cena za takto uložený a likvidovaný odpad je zahrnutá v poplatku za odpady ktoré Magistrátu platí každý obyvateľ. V tomto poplatku je zahrnutý aj jarný a jesenný zber odpadu s obsahom nebezpečných látok. Niektoré zvláštne druhy odpadu ako je stará elektronika a pneumatiky rovnako bezplatne odoberajú predajcovia takéhoto tovaru.

  Na zvýšenie komfortu obyvateľov slúži okrem vyššie uvedeného naviac zber biologicky rozložiteľného odpadu rastlinného pôvodu prostredníctvom zberných dvorov a sezónny zber veľkoobjemného odpadu prostredníctvom pristavenia kontajnerov či už na zbernom dvore alebo vo vybraných lokalitách. Za odvoz, spracovanie alebo likvidáciu takto vyzbieraného odpadu ( ktorého väčšinu možno odovzdať alebo likvidovať prostredníctvom vyššie popísaných možností OLO) však platíme všetci nemalé prostriedky z obecného rozpočtu. Toto je popis nakladania s odpadmi v súlade s platnými predpismi.

Samostatnou kapitolou je odpad pochádzajúci z verejných priestranstiev. Aj keď by si mal každý zobrať svoj odpad domov a zahodiť ho do vlastnej smetnej nádoby, veď už za jeho likvidáciu platí, sú na verejných priestranstvách rozmiestnené koše na drobný odpad a koše na psie exkrementy. Tieto majú slúžiť ako doplnok na zabezpečenie čistoty a poriadku. Vyprázdňovanie týchto košov, zber a likvidácia odpadu je znovu samostatne spoplatnená a ide z obecného rozpočtu. Preto nie je v poriadku keď niekto do parkového alebo psieho koša natlačí igelitku, alebo pri kôš naukladá vrecia  s domácim odpadom, lebo šetrí a nie je prihlásený na odvoz domového odpadu vo Vajnoroch, alebo nemá dostatočne veľkú nádobu na odpad ktorý produkujú osoby skutočne obývajúci nehnuteľnosť (byt, dom alebo chatu na jazerách). Rovnaký prípad je uloženie pokosenej trávy alebo ostrihaných konárov do kríkov alebo na pole mimo vlastný pozemok. V podstate vytvára čiernu skládku a porušuje zákon. Takéto veci sú však zväčša ticho tolerované v záujme nenarúšania susedských vzťahov.  Naozaj nerozumiem napríklad tomu, že keď je dostatočne v predstihu známy termín pristavenia veľkokapacitných kontajnerov ktoré často odvážame poloprázdne o pár dní sa na odkaze pre starostu objaví v kríkoch vyhodený gauč pri bytovke na Rybničnej. Drobný odpad a biologicky rozložiteľný odpad hromadiaci sa na určitých miestach zväčša pochádza od obyvateľov z okolia.

Problémom je opakované vytváranie čiernych skládok najmä na okrajových častiach Vajnor. Na týchto skládkach sa nachádza rôzny komunálny odpad, biologicky rozložiteľný odpad, elektronika a domáce spotrebiče, pneumatiky a časti rozobratých automobilov a stavebný odpad rôzneho druhu vrátane nebezpečných materiálov ako je azbest. Na odstraňovanie takýchto skládok sú stanovené pravidlá, postupy a kompetencie jednotlivých úradov ktoré majú na likvidáciu vyčlenené prostriedky vo svojom rozpočte. Odstránenie časti skládky v lokalite Pri starom letisku na odpady ktoré nám určil Okresný úrad, bude MČ stáť podľa odhadu 10 764 eur.

Často sa stretávam s výčitkou prečo neodnesieme jeden až dve pneumatiky, starý televízor, chladničku, pár vedier alebo vriec so stavebným odpadom z kríkov. Obyvateľ to môže bezplatne odovzdať na príslušnom mieste. Ak takýto odpad vyzbiera obec alebo aj dobrovoľníci počas brigády, považujú sa v zmysle zákona za jeho pôvodcu a odpad musia zlikvidovať na vlastné náklady. Inak sa vystavujú možnosti postihu. V záujme znižovania nákladov sa takto vyzbieraný odpad musí triediť, dočasne sústreďovať a následne za poplatok likvidovať v súlade s predpismi. Za krátky čas môže byť množstvo odpadu ktorého likvidácia prislúcha napríklad okresnému úradu alebo inej oprávnenej osobe a náklady na jeho likvidáciu vynaložené z rozpočtu obce dosť veľké.

Ak by občania plne využili službu za ktorú si platia a svoj odpad by likvidovali doma alebo na zberných dvoroch OLO, naša mestská časť by mohla niekoľko desať tisíc eur ročne využiť na iné účely.

 

Ivan Görcs

vedúci hospodárskej správy Miestneho úradu Bratislava - Vajnory